Hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozása során WordPress-ben – és annak megoldása

A „Hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozása során” hibaüzenet az egyik legismertebb – és sajnos leggyakoribb – probléma, amivel egy WordPress weboldal tulajdonos szembesülhet. Az oldal helyett csak egy üres fehér képernyő jelenik meg ezzel a zord üzenettel, ami elsőre ijesztőnek tűnhet.
A jó hír: a probléma általában gyorsan orvosolható, ha tudjuk, mit kell keresni.

Ebben a cikkben bemutatom, mi okozhatja ezt a hibát, és lépésről lépésre végigvezetlek a megoldáson.

Mi is pontosan ez a hiba?

A „Hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozása során” akkor jelenik meg, amikor a WordPress nem tud kommunikálni az adatbázissal. Az adatbázis tárolja az oldal összes fontos adatát – bejegyzéseket, oldalakat, beállításokat, felhasználókat, stb. Ha a kapcsolat megszakad, az oldal nem tud betöltődni.

Mi az, hogy adatbázis?

Az adatbázis egy olyan szoftver, amely megkönnyíti az adatok tárolását, rendszerezését és más szoftverekből való lekérését.

Tartalomkezelő rendszerként a WordPress egy adatbázist használ az összes tartalom és egyéb webhelyadat tárolására. Ezután minden alkalommal csatlakozik az adatbázishoz, amikor valaki meglátogatja a webhelyedet.

A WordPressnek a következő információkra van szüksége az adatbázishoz való csatlakozáshoz:

  • Az adatbázis neve
  • Adatbázis felhasználónév és jelszó
  • Adatbázis-kiszolgáló

Ez az információ a WordPress konfigurációs fájljában tárolódik, amelynek neve wp-config.php.

Ha ezek közül bármelyik információ helytelen, akkor a WordPress nem fog tudni csatlakozni az adatbázishoz. Egy karakterhiba is elég ahhoz, hogy az oldal „eldobja a kapcsolatot” és a „Hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozása során” hibaüzenettel térjen vissza a képernyőn.

További lehetséges okok a hibajelenség körül:

Sérült adatbázis

Ha az adatbázis táblái megsérülnek (pl. egy sikertelen plugin telepítés vagy szerverleállás miatt), az szintén okozhatja ezt a hibát.

A szerver nem elérhető

Előfordulhat, hogy a tárhelyszolgáltató adatbázisszervere ideiglenesen nem elérhető, vagy túlterhelt.

Túl sok kapcsolat az adatbázishoz

Nagy forgalmú weboldalak esetén, ha egyszerre túl sok felhasználó érkezik, az adatbázis „lefagyhat” és megszakíthatja a kapcsolatot az adatbázis-kiszolgálóhoz, és a „Hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozásakor” hibaüzenet jelenik meg.

A hiba megoldása, ha a wp-config.php fájlban van a hiba

1. Ellenőrizd a wp-config.php fájlt

Lépj be a tárhelyedre FTP-n keresztül (haladó szint) vagy a tárhelyszolgáltatód oldalán – amennyiben van lehetőség – nyisd meg a cPanel felületét. A cPanelen belül a fájlkezelő modul segítségével keresd meg a weboldalad gyökér könyvtárában (általában /web vagy /https nevű mappát keress) a wp-config.php fájlt. Ellenőrizd az alábbi sorokat:

define('DB_NAME', 'adatbazis_nev');
define('DB_USER', 'felhasznalonev');
define('DB_PASSWORD', 'jelszo');
define('DB_HOST', 'localhost'); // vagy más hosztnév, pl. 127.0.0.1 vagy mysql.szerverneve.hu

Ha bármelyik helytelen (pl: karakterhiba van benne), vagy megváltozott (pl. új tárhelyre költözés után), javítsd ki a megfelelőre.

Az adatbázishoz tartozó megfelelő információkat (pl.: adatbázis neve, hoszt neve) a WordPress oldaladhoz tartozó tárhelyfiókod irányítópultján ellenőrizheted.

A Websupport felületén így néz ez ki. A kiválasztott domainen belül a Speciális konfirguráció –> Adatbázisok menüpont alatt találod meg az adatbázishoz tartozó adatokat. Először kattints az adatbázis nevére, (több honlap esetén több adatbázis neve is szerepel itt), majd megjelennek a belépési adatok. Az Elfelejtett jelszó linkre kattintva tudsz új jelszót megadni az adatbázishoz.

adatbázis kapcsolati adatok

Ha a tárhelyszolgáltatód oldalán cPanel van, ott ehhez hasonló felület fogad:

cPanel

A tárhelyszolgáltató felületére belépve, az „Aktuális adatbázis” részben megtalálod az adatbázisod nevét és felhasználónevét. Ezeket az adatokat másold ki és illeszd be egy jegyzettömbbe, hogy hozzáadhasd őket a wp-config.php fájlhoz.

adatbazis meret

Ezután görgess le a „Jelenlegi felhasználók” részhez, ahol rákattinthatsz az adatbázis neve melletti „Jelszó módosítása” linkre.

change password az adatbázishoz cPanel felületén

Ez egy új képernyőre visz, ahol tetszés szerint módosíthatod az adatbázis jelszavát. Érdemes itt is erős jelszót használni – azaz – legyen benne kisbetű, nagybetű, számok, speciális karakterek, és legyen legalább 16 karakter hosszú az újonnan megadott jelszó.

Miután kiírtad egy jegyzettömbe (vagy papírra) az adatbázis kapcsolódási adatokat, majd megnyitottad a wp-config.php fájlt, ahol ellenőrizted a jegyzettömbbe vagy papírra kiírt adatokat, és szükség esetén lecserélted az adatbázis kapcsolódási adatokat, azután próbáld meg újra felkeresni a weboldalad címét, hogy ellenőrizd megszűnt-e az adatbázis-kapcsolat hibája.

Ha továbbra is látod a hibát, az azt jelenti, hogy valami mással van a probléma.

1.1. Teszteld a kapcsolatot külön (haladó szint)

Ha nem vagy biztos benne, hogy a beállítások helyesek, érdemes egy külön .php kiterjesztésű fájlban tesztelni az adatbázis-kapcsolatot:

<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'felhasznalonev', 'jelszo', 'adatbazis_nev');
if (!$link) {
    die('Nem sikerült csatlakozni: ' . mysqli_connect_error());
}
echo 'Sikeres kapcsolat!';
?>

Ezt feltöltve és futtatva megbizonyosodhatsz arról, hogy az adatok valóban működnek.

2. Javítsd ki az adatbázist

Ha a kapcsolat helyes, de a hiba továbbra is fennáll, próbáld meg kijavítani az adatbázist. Ehhez a wp-config.php fájlban engedélyezd az adatbázis javítást. Az alábbi egy sor kódot írd bele a wp-config.php fájlba.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Ezután látogasd meg a következő URL-t:

https://sajatweboldalad.hu/wp-admin/maint/repair.php  --> Arra figyelj, hogy a sajatweboldald.hu helyett a Te tényleges honlapcímed szerepeljen a linkben.
WordPress adatbázis javítása

Itt lehetőséged lesz az adatbázis javítására (Repair Database gomb) vagy optimalizálására (Repair and Optimize Database gomb), a megfelelő gombokra kattintva elindul a folyamat. A felhasználónak nem kell bejelentkeznie az adatbázis-javító oldal eléréséhez. A javítás után ne felejtsd el törölni a fenti sort a wp-config.php fájlból!

Ha azonban nem szeretnél semmilyen kódot hozzáadni a honlapodhoz, akkor a cPaneles tárhelyfiók esetén a cPanel felületén is van lehetőség kijavítani az adatbázist.

A tárhelyfiókban a bal oldali oszlopban nyisd meg a „Tools” (Eszközök) menüpontot, majd a középső felület frissül, itt keresd meg a Database (Adatbázis) részt, ezen belül a Manage My Database ikonra kattints rá. A felület frissül, és átnavigál arra az oldalra, ahol az adatbázis(aida)t találod.

Manage database cPanel felületén

A megjelenő listában kiválasztod az adatbázist, majd rákattintasz a Repair database gombra, és az adatbázis javítás elindul.

Repair database cPanel felületen keresztül

3. Lépj kapcsolatba a tárhelyszolgáltatóval

Ha minden beállítás rendben van, de a hiba továbbra is fennáll, lehet, hogy a probléma a szerveroldalon van. Érdemes felvenni a kapcsolatot a tárhelyszolgáltatóval, és érdeklődni, nem tapasztaltak-e kiesést, túlterheltséget, vagy más technikai hibát.


Tipp: Használj megbízható tárhelyszolgáltatót

A „hiba az adatbázis-kapcsolat létrehozása során” sokszor megelőzhető lenne egy stabil, WordPress-re optimalizált tárhelyszolgáltatóval. Ha gyakran tapasztalsz hasonló hibákat, lehet, hogy érdemes váltani.


Záró gondolat: Ne ess pánikba!

Tudom, milyen rémisztő lehet, amikor egyik pillanatról a másikra „eltűnik” a weboldalad. De ne aggódj – ha végigköveted a fenti lépéseket, jó eséllyel hamar megoldódik a probléma. És ha úgy érzed, elakadtál, ne küzdj vele egyedül. Segítek!

💬 Keress bizalommal – WordPress weboldalak készítése, karbantartása, hibakeresése az egyik specialitásom. Írj egy üzenetet, és megoldjuk együtt!


Honlapot szeretnél, ami nemcsak szép, de a személyes igényeidet is teljes mértékben lefedi?

A meglévő honlapod karbantartására keresel segítő szakembert?

Online tanácsadásra, WordPress honlap oktatásra lenne szükséged, mert elakadtál valahol menetközben?

Keress meg bátran email-ben vagy a kapcsolati űrlapon keresztül.

Email: info@cserhajni.hu

Posted on: 2025-05-07, by :