A weboldalak főbb elemei I. rész – A fejléc
Egy több részből álló cikksorozat első részét olvasod.
A weboldalak főbb elemei között először a FEJLÉC-et szeretném bemutatni Neked.
Mi a fejléc?
A fejléc a weboldalak egyik legfontosabb eleme, és többnyire a weboldal felső részén található. Ezzel találkozik először a látogató, ha a honlapodra érkezik. Érdemes figyelemfelkeltőnek és könnyen átláthatónak lennie.
Győződj meg arról, hogy a weboldalad fejléce mindent tartalmaz, amit a látogatónak azonnal látnia kell.
Milyen részekből áll?
A fejléc legfontosabb eleme: a LOGÓ.
A logónak láthatónak kell lennie minden oldalon és minden főbb szakaszban, például a navigációs menüben, a láblécben és akár az oldalsávban is.
A logó elhelyezése változhat. A legtöbb weboldal a grafikát a fejléc közepén vagy a bal sarokban helyezi el. Ez a fajta elhelyezés kiemeli, és megragadja az olvasók figyelmét.
Logó elkészítésében már többféle weboldal kínál ingyenes megoldást pl.:
- https://smashinglogo.com/hu/
- https://looka.com/logo-maker/
- https://logo.com/
- https://www.freelogodesign.org/
A webhely neve, amennyiben a logóban nem jelenik meg, érdemes külön feltüntetni az oldalon, mert létfontosságú márkaelemnek számít a honlapodon. Ha még nincs logó, akkor a webhely nevét mindenképpen fel kell tüntetni.
A szlogen: a szlogen segítségével a látogatók gyorsan felismerhetik, miről szól a honlap. Frappáns, jól megjegyezhető szlogennel azonnal emlékezni fognak Rád és a honlapodra.
Kapcsolatfelvételi adatok: akár szolgáltatást értékesítesz, akár termékeket árulsz érdemes kapcsolatfelvételi adatokat is feltüntetni pl: a telefonszámodat, és az email címedet.
Hol? Pl.: a fejléc navigáció felett (leánykori nevén menü felett), és / vagy a láblécben, oldalsávban.
Telefonszám elhelyezése az oldalon növeli a bizalmat a látogatóid felé, tudják, hogy „bármikor” elérhetnek, ha szükség van Rád.
Közösségi média: Amennyiben jelen vagy Te vagy a honlapod a közösségi médiában, akkor ikonok segítségével hivatkozhatsz a profiljaidra. Ezek az apró kis ikonok a fejlécben, amelyek linkesítve vannak és a megfelelő helyre irányítanak át, arra ösztönzik a látogatókat, hogy kövessék a tevékenységeidet a különböző platformokon, így naprakészek maradhatnak a frissülő tartalmaid iránt pl: új blogbejegyzés, új termék bemutatása, új podcast vagy a vállalkozás által szervezett eseményekkel kapcsolatos hírekről.
Navigációs menü: a menü a fejlécben létfontosságú, ki ne hagyd onnan. 🙂 Megjelenési formáját és elhelyezkedését tekintve lehet nagyon változatos, rövidebb vagy „bő lére” szabott fajtájú.
A navigációs menüben található hivatkozásoknak könnyen olvashatónak kell lenniük (SEO barát URL-ek), és az egyes hivatkozásokhoz tartozó szövegeknek pontosan meg kell mondaniuk a látogatóknak, hogy mire számíthatnak, ha rákattintanak.
Mit tartalmazhat még?
A fejlécben szereplő elemek listája a webhely céljától függ.
Egy webáruház esetén lehetnek pl.: kosár ikonok, termékkereső sávok és fiókoldalakra mutató hivatkozások pl.: belépés / regisztráció / profil.
Egy általános weboldal vagy blog tartalmazhat bejegyzéskategóriák listáját, közösségi média hivatkozásokat, e-mailes regisztrációs űrlapot, vagy keresősávot.
Hogyan szerkeszthető?
A fejléc szerkesztésére többféle lehetőség áll rendelkezésedre:
- a témától (azaz sablontól) függően könnyedén testreszabható a WordPress adminisztrációs panelen a Megjelenés –> Menük alatt,
- beépülő modulokkal pl.: Elementor,
- a blokk elemeken belül a hozzá tartozó oldalszerkesztővel (site editor).
Jó munkát! 🙂
Honlapot szeretnél, ami nemcsak szép, de a személyes igényeidet is teljes mértékben lefedi?
A meglévő honlapod karbantartására keresel segítő szakembert?
Online tanácsadásra lenne szükséged, mert elakadtál valahol menetközben?
Keress meg bátran email-ben vagy a kapcsolati űrlapon keresztül.
Email: info@cserhajni.hu
Posted on: 2023-08-17, by : Cser Hajni